Bu makalemizde, PostgreSQL ve pgAdmin kurulumlarını ve gerekli ilk konfigürasyonları, Windows, Linux ve Mac OS işletim sistemleri için göreceğiz. Makalemiz aynı zamanda, Node.JS sınıfında yayınlanacak olan "pg ile Veritabanı İşlemleri (PostgreSQL)" isimli makaleye temel oluşturacak.

PostgreSQL, son zamanlarda oldukça popüler hale gelen Open Source ve Cross Platform bir veritabanı yönetim sistemi. Geldiği nokta itibariyle MySQL'i, hatta bireysel düşünceme göre MSSQL'i de geride bıraktı. Standart bir veritabanı yönetim sisteminde bulunmasına alışkın olduğumuz özellikleri taşımasının yanı sıra, örneğin dizi şeklindeki data tipleri ile bir sütunda birden fazla veriyi saklayabilmesi veya JSON veri tipini desteklemesi ve bu tip üzerinde de Query çalıştırabilmesi gibi alışık olmadığımız özellikleri de üzerinde barındırıyor.

Kurulumlarının bir miktar farklı olması sebebiyle, Windows ve Linux işletim sistemleri üzerinde izlenmesi gereken adımları ayrı ayrı anlatacağım. Elimin altında bir Mac OS olmadığından, Mac kullanıcıları için sadece linkleri vereceğim.

Windows Üzerinde PostgreSQL Kurulumu

İlk olarak resmi sitesinden Windows için gerekli olan kurulum dosyasını indirmemiz gerekiyor.İndirme tamamlandıktan sonra kurulum dosyasını çalıştırıyoruz.Sihirbaz bize kurulum yapılacak yeri soruyor. İhtiyaca göre bu kısmı değiştiriyoruz veya dokunmadan geçiyoruz.Ardından veritabanlarının içerisinde bulunacağı klasörü soruyor. İhtiyaca göre bu kısmı da değiştiriyoruz veya dokunmadan geçiyoruz.Sihirbaz bizden, superuser kullanıcısının (ki adı "postgres" oluyor) şifresini istiyor. Burada kendimize göre bir şifre belirliyoruz. Kurulumun ardından bu şifreye ihtiyacımız olacak.Ardından sunucunun yayın yapacağı portu soruyor. Burada, özel bir sebebi yoksa, varsayılan olarak gelen 5432'yi değiştirmeden devam etmeyi tavsiye ediyorum. Sihirbaz bizden bölgesel ayarları seçmemizi istiyor. Varsayılan ayarları seçtiğimiz taktirde, sunucunun ayarları baz alınıyor.Son kez ileri butonuna basarak kurulumu başlatıyoruz.Kurulum tahminen birkaç dakikada tamamlanacaktır.Kurulum tamamlandıktan sonra Stack Builder isimli ek bileşenleri kuracak uygulamanın çalıştırılıp çalıştırılmayacağı sorulacaktır. Burada ihtiyaca yönelik bir seçim yapılabilir.Kurulumun ardından Başlat'ta "pgAdmin" isimli bir uygulamanın belirmiş olması gerekiyor. Bu uygulama, PostgreSQL'in grafik arayüzlü yönetim uygulamasıdır. İlk kez çalıştırdığımız zaman bize, kurulum sırasında superuser kullanıcısı için verdiğimiz şifrenin girilmesini isteyecektir.Bu adımın ardından pgAdmin uygulaması üzerinden veritabanı sunucumuza bağlanmış olacağız. Bu uygulama, SQL Server'ın Management Studio'suna benzer. Buradan yeni veritabanları ve tablolar oluşturabileceğimiz gibi verilere de ulaşabiliriz. Kendimiz için yeni bir kullanıcı tanımlamak, iyi bir başlangıç olacaktır.Not : "Tablolar nerede?!" diye telaşlananlar, "Schemas > public > Tables" altına bakabilir ve burada sağ tuşa basarak "New Table" diyebilir.


Linux Üzerinde PostgreSQL Kurulumu

Her zamanki gibi Linux üzerinde kurulum yapmanın birden fazla yolu mevcut. Temel seçenek olarak resmi sitesinden kendimize uyan Linux dağıtımı için gerekli olan kurulum dosyasını indirebiliriz.Ancak ben Ubuntu kullanıcıları için direk Ubuntu Software Center'dan kurulum yapmalarını tavsiye ediyorum. "postgresql" şeklinde arama yaptığımızda, karşımıza çeşitli sonuçlar listelenecektir. Bunlardan asıl veritabanı sunucusunu kurarken, pgAdmin yönetim uygulamasını da ayrıca kurmamız gerektiğini unutmayalım. Windows'da kurulum paketinde dahili olarak gelen bu uygulama, Ubuntu Software Center'da ayrı olarak kuruluyor.Sorgusuz sualsiz, kurulum birkaç dakika içerisinde tamamlanacaktır. Dolayısıyla Ubuntu üzerindeki kurulum, Windows ile karşılaştırılamayacak kadar kolay. Ancak bunun bir yan etkisi var; superuser için bir şifre belirlemedik.

Bunun için kurulumunun ardından kendimize bir kullanıcı oluşturmamız ve tercihen superuser olarak atamamız gerekiyor. Daha sonradan pgAdmin grafik arayüzü üzerinden ihtiyaca yönelik başka kullanıcıları da kolaylıkla tanımlayabiliriz.

Öncelikle yeni bir terminal penceresi açarak aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz. "sudo" komutu sebebiyle, bilgisayarımızdaki root kullanıcısının şifresi sorulacaktır. Bunu PostgreSQL'in superuser kullanıcı şifresi ile karıştırmayalım.

sudo -u postgres psql template1Ardından "testusername" kullanıcı adlı ve "testpassword" şifreli bir kullanıcı tanımlamak için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz (Kullanıcı adı ve şifre sana kalmış).

CREATE ROLE testusername LOGIN PASSWORD 'testpassword' SUPERUSER CREATEDB CREATEROLE REPLICATION VALID UNTIL 'infinity';Eğer ki yukarıdaki gibi "CREATE ROLE" metnini gördüysek, kullanıcımız tanımlandı demektir. Sıra bu kullanıcı ve pgAdmin uygulaması ile veritabanı sunucusuna bağlanmaya geldi. pgAdmin'i açtığımız takdirde, sol-üst köşede bir fiş işareti göreceksin. Ona tıklarsan aşağıdaki gibi bir pencerenin açılması gerekiyor. Buradaki bilgileri aşağıdaki gibi doldurduktan sonra tamam düğmesine basabilirsin.Böylece veritabanı bağlantısının sağlanması ve içeriğinin listelenmesi gerekiyor. Bundan sonrasında artık ihtiyaca göre grafik ekrandan devam edebiliriz.Not : "Tablolar nerede?!" diye telaşlananlar, "Schemas > public > Tables" altına bakabilir ve burada sağ tuşa basarak "New Table" diyebilir.Mac OS Üzerinde PostgreSQL Kurulumu

Makalenin başında da söylediğim gibi, elimin altında kurulu bir Mac OS işletim sistemi yok, bu yüzden sadece linki vermekle yetineceğim.

İşin ilginci, resmi sitesinde yazdığına göre Mac OS X Server 10.7'den itibaren PostgreSQL zaten varsayılan olarak kurulu şekilde geliyormuş. Ama eğer ki kurulu değilse veya başka bir versiyonu kullanıyorsan, resmi sitesinden Mac OS için gerekli olan kurulum dosyalarını indirebilirsin.Yorum Gönder

 
Top