Bu makalemizde, JavaScript geliştiricilerin sevgilisi ve İsviçre çakısı olan Underscore kütüphanesini Node.JS ile kullanmamıza imkan sağlayan NPM paketini ve kullanımını inceleyeceğiz.

Bu makaleyi, Object Oriented JavaScript kategorisindeki Underscore isimli makaleyi okumuş ve bu imkana Node.JS'de de kavuşmak isteyenler için hazırladım. Yani Underscore kütüphanesinin kullanım örneklerine bu makalede tekrar yer vermiyorum. Burada sadece, Node tarafında bu kütüphaneyi kullanmamıza imkan sağlayan npm paketinin indirilmesi ve kullanılmaya başlanmasını anlatıyorum.

Node.JS ile Underscore fonksiyonlarını çağırabilmek için kullanacağımız modülün ismi oldukça kolay, "underscore" :)

Bu modülü kullanmak için, ilk olarak masaüstüne "UnderscoreTest" isimli bir klasör açıp içerisine "package.json" dosyasını aşağıdaki gibi hazırlayalım.

{
  "name": "UnderscoreTest",
  "version": "1.0.0",
  "dependencies": {
    "underscore": "1.6.0"
  }
}

Ardından, asıl kodumuzu içeren "program.js" dosyamızı aşağıdaki gibi hazırlayalım.

"use strict";

var _ = require("underscore");

var data = [
  {name: "Ali", age: 45},
  {name: "Veli", age: 25}
];

_.each(data, function (item) {
  console.log(item.name + " " + item.age);
})

Kodun açıklamasını yapmıyorum. Yukarıda linkini verdiğim adresteki makalede anlatılanlardan pek bir farkı yok. Sadece kullanım öncesinde "require" fonksiyonu ile paketimizi yüklüyoruz.

Sıra geldi uygulamayı çalıştırmaya. İlk olarak gerekli modülü indirmek için terminal (Linux veya Mac OS) veya command prompt (Windows) penceresinden "UnderscoreTest" isimli klasöre girip aşağıdaki komutu çalıştıralım.

npm install

Böylece Underscore için gerekli olan dosyalar inmiş olacak. Ardından aşağıdaki komutla uygulamamızı ayağa kaldıralım.

node program.js

Eğer her şey yolunda gittiyse, aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşmış olman gerekiyor.İşte hepsi bu kadar. Artık Node üzerinde de Underscore fonksiyonlarını kullanabiliriz. Makale zaten özet mahiyetinde olduğu için tekrardan öğrendiklerimizi özetlemiyorum.


Yorum Gönder

 1. Selamlar,
  Sitenizi Node.js ile ilgilenmeye basladıgım gunder bu yana takip ediyorum. Gayet basarılı ve bilgi yuklu. Bu makale ile ilgili bir ricam olucak. Node.js & Express 4 & Underscore.js kullanımına bir ornek vermeniz mumkun mudur ?
  Teşekkurler, Kolay gelsın

  YanıtlaSil

 
Top